Piotrkowski Trakt perłą regionu łódzkiego

wtorek, 16 lipca 2013
Piotrkowski Trakt perłą regionu łódzkiego Na Zamku w Piotrkowie Trybunalskim marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień oraz prezydent Piotrkowa Krzysztof Chojniak podpisali umowę o dofinansowanie z funduszy unijnych dla miasta drugiego etapu projektu "Trakt Wielu Kultur - Rozwój potencjału turystycznego miasta poprzez rewitalizację zabytkowych obszarów Piotrkowa Trybunalskiego".


Jego realizacja kosztować będzie ponad 23 mln zł. Projekt dofinansowany zostanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013 kwotą ponad 17 mln zł. W jego ramach przewidywany jest remont budynku Muzeum, czyli piotrkowskiego zamku, mający przywrócić mu dawny blask ceglanej elewacji. Odtworzone zostaną historyczne detale, zrekonstruowane będą gzymsy i parapety. Podobne przeobrażenia - od dachu przez elewację po wymianę stolarki - czekają budynki I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego oraz Ośrodka Działań Artystycznych przy ul. Sieradzkiej 8. Przebudowane zostaną także piotrkowskie ulice: POW, Rycerska, Rwańska, Farna i Starowarszawska wraz z mostem. Poza modernizacją infrastruktury kanalizacyjno-wodociągowej, przewidziano pokrycie nawierzchni ulic kostką oraz płytami granitowymi. Przebudowane zostanie także oświetlenie oraz pojawią się elementy małej architektury - stylowe latarnie oraz stalowo-żeliwne kosze. Ulica Rycerska dodatkowo wzbogacona zostanie o zieleń.

Prace na ulicy Rycerskiej już się zaczęły, a na POW rozpoczną się za kilka dni. Cały projekt zakończony zostanie na przełomie 2014 i 2015 roku.

- Trakt Wielu Kultur to nie tylko ulice przy których znajdują się wyjątkowe historyczne obiekty, wzmożona działalność kulturalna na Starym Mieście, ale to także szlak na którym zamierzamy rozwijać nasze miasto, aby tworzyć szanse rozwoju dla ludzi mieszkających w Piotrkowie Trybunalskim oraz by miasto zasługiwało na miano perły turystycznej województwa łódzkiego – mówił po podpisaniu umowy prezydent Chojniak. -  Ten szlak to przede wszystkim wymierne efekty w postaci większej ilości miejsc pracy, większych dochodów dla piotrkowian, wzrost ilości turystów, regularny rozwój bazy turystycznej. Efekty pierwszego etapu wskazują, że jest to właściwa droga.

Realizacja pierwszej części uatrakcyjniania miasta zakończyła się remontami konserwatorsko - budowlanymi trzech zabytkowych wizytówek piotrkowskiej architektury: Wieży Ciśnień oraz Małej i Dużej Synagogi (obecnie siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej). Przebudowano także ulice: Dąbrowskiego, Słowackiego, Pijarską, Łazienną-Mokrą, Konarskiego, Krakowskie Przedmieście oraz Zamkową wraz z mostem. Zmodernizowano plac Czarnieckiego oraz rozszerzono monitoring miejski.

Po zakończeniu pierwszego etapu rewitalizacji, nastąpiły dalsze inwestycje sektora prywatnego. Dzięki temu nowy blask zyskał dawny carski areszt śledczy, w którym jest teraz centrum handlowe, odnowiony został dworzec kolejowy, a Archidiecezja Łódzka w jednym z kościołów utworzyła Centrum Idei. Na Stare Miasto chętnie wracali też restauratorzy i mniejsi przedsiębiorcy, którzy w odnowionych kamienicach otworzyli sklepy, puby oraz restauracje.

- W Piotrkowie Trybunalskim mamy kwintesencję rewitalizacji, gdyż odnowioną tkankę miejską udaje się ożywić gospodarczo – chwalił marszałek Stępień. - Chcemy budować wizerunek województwa przyjaznego przede wszystkim dla mieszkańców, ale także dla inwestorów i przedsiębiorców i odwiedzających nas turystów. Taka perła jak Piotrków ze swoimi tradycjami historycznymi jest nie do przecenienia na mapie regionu.

Po uroczystości prezydent oprowadził marszałka odnowionymi uliczkami Starego Miasta oraz po miejscach, które w najbliższych miesiącach poddane zostaną gruntownej modernizacji.
(al)